מתקין מזגן מומלץ ב-2022 – איך לבחור מתקין מזגנים?

טכנאי-מזגנים-מומלץ-מתקין-מזגן

בין אם מדובר בתחילת הקיץ או בתחילת ימי החורף הקרירים, תמיד רצוי שבטלפון שלך יהיה לך טלפון של מתקין מזגנים איכותי, כזה שיכול להגיע בהתראה קצרה, ולא פחות חשוב – לתקן את התקלה לשביעות רצונך ולגבות ממך מחיר הוגן, כזה שלא יגרום לך לחשוב שוב בפעם הבאה שתזמין אותו.

ניכר כי רובנו לא יוכלו לשרוד, בעיקר את ימי הקיץ בישראל, ללא מזגן איכותי בביתם. השמש הקופחת נמצאת איתנו ברוב חודשי השנה ולכן, בין אם בחרתם במזגן עילי או מיני מרכזי, סביר להניח שנמצא לפחות אחד כזה בבית שלכם. תיקון של מזגן צריך לא רק ידע וניסיון, אלא גם שירות יוצא דופן – כזה שתוכלו לקבל גם אחרי הטיפול בתקלה.

מה יש לבדוק לפני בחירת מתקין המזגנים?

לפני שאתם מחליטים אם להתחדש במזגן בטכנולוגייה רגילה או מזגן בטכנולוגיית האינוורטר, סביר להניח שתקראו לאיש מזגנים לביתכם. תרצו לשמוע כמה זמן תימשך העובדה, מה עלות הפרוייקט ובשורה התחתונה, לא פחות חשוב – מה המחיר להתקנת המזגן.

עולם הטכנאים ספג מכה מסוימת עם עלייתם של תוכניות הטלוויזיה שתרות אחר "צדיקים", אבל הוא גם שכלל את הענף: טכנאים רבים יודעים שיש מי שעוקב אחריהם וחוששים לעשות מהלך שעשוי להוביל לטלטלה בקריירה שלהם.

לפני שתחברו לטכנאי אמין, הנה כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם לפני שאתם מחייגים וחותמים על עסקה שלא בטוח שלא תתחרטו עליה.

שאלה פשוטה – המתקין מורשה או לא מורשה?

לפני שאתם מחייגים, נסו לברר דרך אתר האינטרנט או הפייסבוק של המתקין האם מדובר במתקין מורשה. לא, אל תתבלבלו – מתקין מורשה הוא לא אחד שקיבל אישור מטעם החברה להתקנת או תיקון תקלה במזגן, אלא כזה שסיים בהצלחה קורס רשמי באחת מבתי הספר המאושרים לכך ונמצא תחת הפיקוח של הרגולטור במקרה הזה – המה"ט (מכון ממשלתי להכשרה טכנולוגית). אם התשובה שלו תהיה "למדתי ברוסיה", "סיימתי הסכמה בבלארוס" או "אל תדאג, אחי, אני מתקין מזגנים כבר 20 שנה" למרות שמדובר באדם בן 32 – פשוט מאוד, תודו לו ונתקו את השיחה.

כדי לעבור קורס כזה, אי אפשר להסתפק בתשלום למכללה. כל מתקין צריך לעמוד במכסה של 150 שעות על מנת לקבל הסמכה לתיקון מערכות מיזוג ביתיות, עד 400 שעות להסמכות מתקדמות כמו מערכות קירור תעשייתיות. מתקינים רבים, וזהו יתרון גדול, מחזיקים גם בתעודה נוספת בתחום החשמל, משום שמזגין מקצועי יידע לטפל גם בבעיות אחרות שמונעות את סיום ההתקנה ויכול להעניק שירות מקיף יותר. טכנאי שאינו בעל ידע בחשמל, יוכל לגרום לכם לנזק בתשתית החשמל בעבר, מקרים כאלה הסתכמו בנזק כלכלי ומקצועי רב ואפילו הגיעו למצב של שריפה בדירה.

ניתן לבדוק האם למתקין שלפנכם יש רישיון בעזרת בדיקה מהירה באתר של משרד הכלכלה בקישור הבא – לחץ כאן

בחרו מתקין מזגנים מוסמך – לא שיפוצניק

טכנאי מזגנים שמגיע לביתכם ומתחיל להמליץ על הזזת קירות או תיקונים שאין בהם צורך, צריך להדליק לכם נורה אדומה במיוחד כשמדובר על עבודות בחדרים מיוחדים כמו התקנת מזגן בחדר השינה. דבר כזה עשוי לגרור אתכם להוצאות של אלפי שקלים. אם מדובר בטכנאי ותיק, שלא עבד תקופה ארוכה – נסו להימנע מלעבוד איתו. סוגי המזגנים השתנו במהלך השנים ולא לכולם יש הכשרה בתחום המזגנים החדישים. אדם לא מקצועי לא רק יגרום לכם לפתוח שוב ושוב את הכיס, אלא גם לנזק מקצועי. בקיצור: לא עברת הסמכה? לא בבית ספרי.

בטרם הגעתו של הטכנאי לבתיכם, אל תהססו לבקש ממנו את התעודה הרלוונטית. איש חשמל שאינו טכנאי מזגנים מוסמך, לא יוכל לבצע את העבודה. חלק מהעבודות, למשל, יתבצעו על הגג שלכם או שהם מצריכים עליה בסולם למקום גבוה. לכן, ודאו כי הוא מחזיק בתעודה בתוקף מטעם משרד התמ"ת.

ישנם מקרים במקום התקנת מזגן חדש נוכל לבצע תיקון של המזגן הישן ולהנות ממנו לעוד מספר שנים – גלו מתי מומלץ לתקן את המזגן ומתי כדאי לרכוש מזגן חדש במאמר החדש שלנו! 

רגע, יש אחריות על התקנת המזגן?

אם הטכנאי הלך הביתה והוא אינו מוסמך, סביר להניח שבטלפון הראשון שלכם אליו לתיקון התקלה הוא יסביר לכם שיגיע בהקדם האפשרי. אחרי כמה ימים של תירוצים, הטכנאי לא יגיע. מדוע? משום שטכנאי לא מוסמך יתקשה להעניק לכם אחריות על העבודה שביצע. סביר להניח כי גם יאשים אתכם בביצוע עבודה רשלנית, אחרי שלחצתם על הכפתור הלא נכון או "שמערכת החשמל בבית שלכם בעייתית". 

אבל יותר חשוב מזה – לקוחות רבים שנכוו פונים אלינו בשאלה מדוע חברת המזגנים לא מוכנה לקחת אחריות על החלפת המזגן, אם הוא לא עובד מאז שהגיע. התשובה פשוטה – התקנה על ידי אדם לא מקצועי יכולה לגרום בעצמה לנזק חסר תקדים. האם יעלה בדעתכם לספק מוצר חדש לאדם שקנה מכם מוצר מסוים ואדם שאינו מוסמך הרס אותו? כנראה שלא. כך, אם לא תזמינו טכנאי מזגנים מוסמך, סביר להניח שלא תראו אותו ולא את הכסף.

אגב, טכנאי הוגן – סביר להניח כי יוכל לסייע לכם להתגבר על תקלה פשוטה עוד בטרם הגיע למקום. אדם כזה, בהנחה שהוא מורשה כמובן, ראוי שיחזור לבתיכם בפעם הבאה שתצטרכו טכנאי אמין.

על מנת שלא לסכן את עצמכם, בדקו לפני הגעת הטכנאי כי הוא מבוטל בביטוח אחריות מקצועית. במידה וייפצע חלילה בביתכם, תהיו מכוסים ונטולי דאגות. 

אל תשכחו לבקש הצעת מחיר ממתקין המזגן

התקנת מזגן היא לא עניין זול, ולכן במקרים בהם מקום ההתקנה הוא יחסית סטנדרטי ללא דרישות מיוחדת כמו צורך לקדיחה ממושכת או מיקום יוצא מן הכלל, אל תשכחו לבקש הצעת מחיר מראש על מנת לוודא שהמחיר עומד בטווח שלכם. כדי להקל על התהליך כתבנו מאמר במיוחד בנושא של הצעות מחיר להתקנת מזגן