מתי מומלץ לתקן את המזגן ומתי כדאי לרכוש מזגן חדש?

תיקון מזגן

אם נשווה את המזגן ליתר מכשירי החשמלים הביתיים שברשותינו, נגלה שכבר מזמן הוא הפך למעין "בן בית" אצל כל אחד מאיתנו. בימי החורף הקרים או בקיץ הישראלי הלוהט, מערכת המיזוג המשוכללת הזו, היא "סוס העבודה" שמציל אותנו מכל מזג אויר והופך את החיים שלנו לנוחים הרבה יותר.

אז מה עושים שמתגלה לפתע תקלה חמורה במזגן ועלות התיקון שלה גבוהה מהצפוי? האם כדאי להיפטר מהמזגן הישן ולהתחדש בדגם חדש יותר? או שכדאי להשקיע בכל זאת את עלות התיקון וביקור הטכנאי? לפניכם כל המידע החשוב.

לפני שאתם מחליטים להשתדרג במזגן חדש בדקו את חומרת התקלה

לעיתים גם תיקון מזגן פשוט לכאורה עלול להפוך לפרוצדורה יקרה מאוד ולעיתים גם מיותרת. בעלות של תיקון המזגן הישן תוכלו להשתדרג, לרכוש ולהתקין דגם חדש – פונקציונאלי ומפנק יותר שיוכל לשמש אתכם לעוד הרבה שנים.

במקרים אחרים, המזגן שלכם לפתע מושבת והחשש הוא שמדובר בתקלה חמורה מהרגיל, והנה כבר התחלתם בחיפושים אחרי המזגן החדש. בפועל, מדובר בתקלה חמורה פחות ממה שחשבתם שמסתכמת בניקוי יסודי של הפילטרים או טיפול בנזילה ביחידה החיצונית.

בכל מקרה, לפני שאתם ממהרים לרכוש מזגן חדש, מומלץ להתייעץ עם טכנאי מזגנים מוסמך על מנת להעריך את הנזק ואת עלות התיקון, ורק לאחר מכן להחליט אם כדאי להשקיע במזגן חדש.

כאשר מדובר במזגן ישן ששירת אתכם נאמנה מספר לא מבוטל של שנים, תקלה מהותית ברכיבים החשמליים או המכאניים של מערכת המיזוג תהיה כנראה רק יריית הפתיחה לקראת שרשרת תקלות ארוכה שתבוא בהמשך. לכן, כדאי שתהיו מודעים למספר תקלות מזגן נפוצות שטיפול בהן עשוי להיות מיותר, בייחוד כאשר מדובר במזגן ישן.

 • מזגן לא מקרר/מחמם – לעיתים התקלה נגרמת עקב פעילות לקויה/חוסר פעילות של המאוורר שאחראי על פיזור האוויר הקר/חם. התקלה לא חייבת להיות מכאנית, ולעיתים מקור הבעיה הוא דווקא לוח בקרה תקול או רכיב חשמלי בלוח הפיקוד שנהרס.

  אם מדובר במזגן ישן בו התקלה עלולה לחזור בשנית, עלות התיקון עלולה להיות לא משתלמת.
 • קצר במזגן – תקלה חשמלית עשויה לגרום נזק כבד לרכיבים מרכזיים במזגן כמו המדחס. החלפה של רכיבים חשמליים שרופים או של המדחס כרוכה בהוצאה כספית די גבוהה, ובמקרים מסוימים פשוט לא משתלמת. בדרך כלל, אם לא מדובר בתקלה בקבל של המדחס, אלא בפגיעה במדחס עצמו, היא כנראה תהיה תקלה חמורה יותר.
 • המאוורר לא מתפקד – אם המאוורר פועל במהירות נמוכה ולא מצליח לחמם/לקרר את החלל, כנראה שמדובר במנוע תפוס של המאוורר, או פגיעה בשלבי המאוורר. לעיתים, הפתרון לתקלה יהיה החלפה של המאוורר כולו – הוצאה כספית לא מבוטלת.

מלבד אופי התקלה, רצוי גם לבדוק עד כמה זמני הפתרון לתקלה. במקרים אידיאלים, הרכיב החלופי אכן יעשה את העבודה כך שלא תצטרכו להתעסק עם תקלות חדשות בזמן הקרוב. עם זאת, במיוחד כשמדובר במזגן ישן, לעיתים תיקון מזגן הוא לא הפתרון הסופי, אלא רק קצה הקרחון בעוד מסיכת תיקונים ארוכה ומייגעת שתגרום לכם להוציא כסף רב לשווא עד החלפה של המזגן.

מתי כדאי לרכוש מערכת מיזוג חדשה?

 • הוצאה לשם חיסכון – מלבד התקלות הקלאסיות שמעלות את ההתלבטות בין תיקון המזגן וקנייה של מערכת מיזוג חדשה, לעיתים צריך דווקא להסתכל על התועלת שאתם מפיקים מהמזגן הישן שלכם. 

  בשונה מהדגמים הישנים, כיום קיימות מערכות מיזוג מתקדמות במיוחד שיעזרו לכם לחסוך בצורה משמעותית בהוצאות החשמל. טכנולוגיית אינוורטר, מערכות פיקוד ובקרה מתקדמות, ואפילו מזגנים עם פונקציה מיוחדת לניקוי עצמי, ניטרול לחות וריחות רעים.

  הטכנולוגיה אכן משרתת את הציבור, כך שבסופו של דבר גם אם השידרוג של המזגן יתבטא בהוצאה כספית לא מובטלת, לטווח הארוך זה בהחלט ישתלם לכם.
 •  תכנון לקוי של מערכת המיזוג הביתית – אם אתם מרגישים שתכנון מערכת המיזוג הביתית שלכם לא נעשה בצורה חכמה, רכישה של מזגן חדש יכולה לפתור לכם את הבעיה. אם למשל שלושת המזגנים בבית לא מצליחים לקרר (או לחמם)אותו בשיא העונה, כנראה שהמזגנים שלכם מתאמצים יותר מדי, מבזבזים חשמל לשווא ואתם לא באמת נהנים מהתפוקות המקסימליות שלהם.

  קנייה של מזגן חדש בהתאם לצרכים שלכם ולגודל של החללים בבית תבטיח לכם שהות נעימה יותר בבית.
 • גיל המזגן – הגיל של המזגן תואם במקרים רבים למספר התקלות החוזרות שלו מדי שנה. אם, למשל, שלושה רכיבים חשמליים הוחלפו בו באותה העונה, או שאתם סובלים מתקלות חוזרות ונשנות של סתימות בצנרת – כנראה שהגיע הזמן להחליף את המזגן הישן באחד חדש.