תקלות במזגן שניתן לפתור באופן עצמאי

אישה מתקנת מזגן בצורה עצמאית

בימי החורף הגשומים או בקיץ הישראלי הלוהט המזגן שלכם צפוי לעבוד שעות נוספות. כמו כל מכשיר חשמלי אחר, עבודה מאומצת של המדחס וחוסר בתחזוקה וטיפול הולמים עלולים לגרום נזק לרכיבים המכאניים והחשמליים ולהשבית את מערכת המיזוג הביתית שלכם.

בעוד חלק מהתקלות מצביעות על בעיה מהותית ומורכבת במזגן, ולרוב יצריכו את שירותיו של טכנאי מזגנים מומלץ, בחלק מהמקרים ניתן להתמודד עם התקלה באופן עצמאי.
כיצד ניתן לדעת תקלות נפוצות במזגן הביתי? ומהן דרכי ההתמודדות איתן? כל המידע החשוב לפניכם.

תקלות מיזוג אוויר נפוצות שכל אחד יכול לתקן

 

נזילות מים וירידה בתפוקות הקירור

למי מאיתנו לא מוכרת הסיטואציה הבאה? היחידה הפנימית של המזגן לא מפסיקה לטפטף, ובמקביל אתם חשים ירידה משמעותית בתפוקות הקירור או החימום של המזגן. במקרים כאלו, ייתכן מאוד והבעיה קשורה במסננים (פילטרים של המזגן). פילטרים מלוכלכים עלולים לגרום לסתימות, נזילות מים, ירידה בתפוקות הקירור/חימום של המזגן, וכן לתופעות לוואי אחרות כמו ריח רע מהמזגן (כתוצאה מהצטברות עובש למשל), וגם רעש טרטור טורדני מכיוון היחידה הפנימית של המזגן.

על מנת למנוע את התופעה כל שעליכם לעשות הוא להפקיד על ניקיון ותחזוקה שוטפת של המסננים. בימי החורף הקרים או בשיא הקיץ כשהמזגן שלכם עובד באופן מאומץ, הקפידו לנקות את הפילטרים תחת מים זורמים לפחות אחת לחודש. הסרת האבק, הלכלוך והעובש מהפילטרים ימנע בלאי מואץ של המזגן ויבטיח פעולה שקטה ויעילה במיוחד.

מצב הפשרה

במבט ראשון נדמה שמדובר בתקלה חמורה. אתם מנסים להדליק את המזגן בימי חורף קרים במיוחד, אך הוא לא מגיב. למעשה, לא מדובר בתקלה, אלא במצב הפשרה של המזגן. מצב ההפשרה נועד כדי לשמור על הרכיבים המכאניים והחשמליים של המזגן בימים קרים מאוד (וכאשר מצטבר שלג). במקרים כאלו רצוי להימנע ממשחקים מיותרים עם המזגן, ולהמתין כ-10 דק עד סיום פעולת ההפשרה עד להפעלה מחודשת שלו.

צינור ניקוז סתום

צינור ניקוז סתום עלול לגרום לנזילות ולנזק כבד יותר למזגן בטווח הארוך. במקום להעמיד דלי מתחת למים המטפטפים ולקוות שהתקלה תיפתר מעצמה, מומלץ לבדוק את היחידה החיצונית והפנימית של המזגן מדי פעם. סתימה בצינור הניקוז של יחידת המיזוג הפנימית יכול להיות תוצאה של הצטברות לכלוך או צינור מקופל למשל. מדובר בתקלה נפוצה מאוד, ולעיתים אפילו נשיפה לתוך הצינור תשתחרר את הסתימה.

במידה ומדובר בסתימה רצינית יותר, או שטכנאי המזגנים לא התקין את הצנרת בצורה נכונה, חשוב מאוד לקרוא לטכנאי מזגנים מומלץ ולא לנסות לפתור את התקלה בעצמיכם.

 המזגן לא מחמם

לחצתם על השלט של המזגן אבל הוא לא מגיב? מחכים יותר מדי זמן עד שהמזגן מתחיל לחמם? לפני שאתם ממהרים להזעיק טכנאי מזגנים מומלץ, או להתקין מזגן מחדש, כדאי שתבדקו שוב אם כיוונתם את הטמפרטורה כמו שצריך, ושכל החלונות והדלתות בחדר אטומים. בעונת החורף, טמפרטורה מומלצת תנוע סביב 25 מעלות.

ריח רע מהמזגן

המזגן מפיץ ריחות לא נעימים בכל פעם שאתם מפעילים אותו? ייתכן מאוד ומדובר בהצטברות של שכבת עובש על המאייד או על סולת המזגן. בדרך כלל, התופעה מתרחשת לאחר שלא השתמשתם במזגן מספר ימים, ומים הספיקו להצטבר על החלקים הפנימיים שלו.

על מנת למנוע את התופעה מומלץ להפעיל את המזגן על מצב ייבוש בסיום כל הפעלה שלו. חשוב לציין שבדגמים חדשים, פונקציית הייבוש תופעל באופן אוטומטי.

בכל מקרה, על מנת לשמור על המזגן כדאי להזמין טכנאי מזגנים מומלץ מדי תקופה על מנת לפרק את חלקי המזגן השונים ולנקות אותם באופן יסודי. את הניקוי היסודי מומלץ שלא לבצע  באופן עצמאי.