מזגן מרעיש – מה ניתן לעשות עם מזגן מרעיש ב-2022?

ניקוי מזגן

כשהמזגן מטרטר ללא הפסקה ומותיר אותנו חסרי אונים, אנחנו בדרך כלל ממהרים להזמין את טכנאי המזגנים על מנת לטפל בתקלה. אך מה אם לא תמיד מדובר בתקלה שדורשת טיפול מקצועי של טכנאי?

לפני שאתם ממהרים להחליף את המאיץ של המזגן, או לתקן את הכנף השבורה של המאוורר שיוצרת חוסר איזון ורעש מטריד, כדאי מאוד שתבדקו מתי בפעם האחרונה ניקיתם באופן יסודי את מערכת המיזוג הביתית שלכם.

למעשה, במקרים רבים אתם יכולים למנוע את הרעשים המטרידים שבוקעים מהיחידה הפנימית או החיצונית של המזגן שלכם אם רק תקפידו על ניקיון תקופתי של המזגן.

ניקוי מזגן כפתרון למזרן מרעיש


מהיום תוכלו להיפטר בקלות רבה מקולות הרקע הטורדניים של המזגן שלכם. אבק ולכלוך גס שמצטברים על פתחי יציאת האוויר וחוסמים אותם עלולים ליצור רעש מטריד במיוחד. 

אם הפילטרים של המזגן מלוכלכים, סביר להניח תשמעו קולות חריקה עמומים, שריקות, ולפעמים גם דפיקות מכיוון היחידה הפנימית של המזגן.

במקום להזמין טכנאי לתיקון מזגנים אתם יכולים לנקות בקלות וביעילות את הפילטרים. בעונות העומס (בקיץ הלוהט או בימי החורף הקרים) הקפידו על תחזוקה שוטפת של המזגן כל שלושה שבועות בערך (כתלות בשימוש במזגן).

ניקוי הפילטרים אינו דורש מאמץ – הוציאו אותם מיחידת המיזוג, הסירו את האבק וחתיכות הלכלוך הגס באמצעות מברשת, שטפו אותם תחת זרם מים, ייבשו היטב והחזירו אותם בחזרה למזגן. כשאתם מחזירים את הפילטרים בדקו שהם מונחים בצורה נכונה ומהודקים למקומם על מנת שלא יטרטרו בעת פעולת המזגן.
במקביל, תוכלו כמובן גם להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים לצורך התחזוקה והניקיון.

אם הרעשים עדיין בלתי נסבלים, והניקיון שלכם לא עזר, בהחלט מומלץ להיעזר בשירותיו של טכנאי ממולץ לתיקון מזגנים. לעיתים, כמויות הלכלוך שהצטברו ורמת התחזוקה הירודה מחייבות ניקיון יסודי יותר של המזגן, שכולל גם פירוק של החלקים הפנימיים שלו, ואבחון של מקור הרעש.

מתי הרעשים מהמזגן מרמזים על בעיה חמורה יותר?

ניקיון יסודי של המזגנים ובדיקה של הפילטרים בהחלט יכולים לפתור את בעיית הרעש. עם זאת, לעיתים מקור הרעש הוא דווקא כן בתקלה באחד מהרכיבים של המזגן.

  • מאיץ תקול – לפעמים המאיץ (מפוח) של המזגן יוצא מאיזון עקב בלאי וגורם לרעשים חזקים מכיוון המזגן. המפוח מסתובב במהירות גבוהה, ותפקידו הוא להוציא אוויר מהיחידה הפנימית ליחידה החיצונית של המזגן. גומיה רופפת או ציר שבור של המפוח, למשל, יכולים ליצור סביבה רועשת במיוחד. במקרים אלו, יש להזמין טכנאי תיקון מזגנים.
  • המזגן מרעיש בעת חימום הבית – מומלץ לבדוק אם לחץ גז המזגנים תקין. לחצים גבוהים מדי יכולים לגרום לחריקות ושריקות מכיוון המזגן. כמו כן, גם מהירות גבוהה מדי של המאוורר יכולה ליצור רעשים. בכל מקרה, כדאי להזמין טכנאי לתיקון מזגנים לטיפול בתקלה.
  • רעשים מהיחידה החיצונית – הקפידו לבדוק שאין שום חפץ (פיסת קרטון למשל) או צמחיה שנתפסים על גבי החידה החיצונית של המזגן. אם אתם שומעים קולות טרטור מהכיוון, טפלו בבעיה לפני שייגרם נזק ממשי למנוע ולרכיבים נוספים של המזגן.

רעשי פיצוץ מהמזגן? בדקו את יחידת הקירור של המזגן

תקלה נוספת שיוצרת רעשים במזגן נגרמת עקב צניחת טמפרטורות בעונת החורף וקפיאה של יחידת הקירור. אם אתם שומעים פיצוצים חזקים מכיוון המזגן ולא מבינים במה מדובר, כדאי שתבדקו את תקינות צינורות היניקה והדחיסה של המעבה, או את המאייד של המזגן. שני אלו, לצד שלל סיבות אחרות, יכולים לגרום לקיפאון ולקולות פיצוץ עזים שמחייבים טיפול של טכנאי לתיקון מזגנים.