מזגן מטפטף – איך מתמודדים והאם אפשר לתקן לבד?

מזגן מטפטף טיפות מים

שוב המזגן מטפטף..

אז החום בחוץ שוב מכה, הקיץ בשיאו, אתם יושבים לכם בסלון, צופים להנאתכם בטלוויזיה ואז זה קורה – אתם שומעים קול טפטוף לא מוכר ולא מבינים מאיפה זה מגיע. מבט קצר לעבר הרצפה מגלה שהטפטוף החל ממש מתחת למזגן. 

הדבר הראשון שאתם עושים הוא לנקות את השלולית שנוצרה ולשים מתחת דלי מים. אתם מכבים את המזגן, מקווים שהטפטוף יעבור, מדליקים אותו כעבור מספר דקות אבל מגלים שחיכיתם לשווא. בעיות, מתברר, לא נפתרות כך. המזגן מטפטף ומישהו צריך לטפל בו.

הדבר הראשון שרבים מנסים לעשות הוא לפתור את הבעיה לבד. כשמדובר בנזילה ממכשיר חשמלי, אי אפשר להתעלם, אחרת הדבר יכול לגרום לנזק. אז מה הפתרון הטוב ביותר עבורכם? האם אתם מסוגלים לתקן את הבעיה לבד, או שכדאי להזמין אש מזגנים מקצועי שיפתור לנו אותה? הנה כמה דברים שאתם חייבים לדעת רגע אחרי שהמזגן שלכם התחיל לטפטף ולא ידעתם מה לעשות.

קודם בדקו: אולי הפילטרים נסתמו?

הפילטרים הם אלה שמסננים את האוויר שהמזגן שואב לתוכו, לקראת פעולת הקירור. אם הפילטרים סתומים, סביר להניח שהמזגן שלכם לא יעבוד כמו שצריך. זה קורה בעיקר בגלל אבק שנכנס פנימה ומקשה על המאייד לתפקד כמו שצריך.


במצב כזה, לא רק שזרימת המים נפגעת, אלא שהמזגן שלכם יתחיל לטפטף בלי הפסקה. כשאתם רוכשים מזגן חדש, או כשיש ברשותכם מזגן בבית, פשוט הקפידו לנקות אותו. מה זה אומר? שאתם צריכים להוציא את הפילטרים, לשים אותם תחת זרם מים בכיור או באמבטיה ולתת למים לעשות את העבודה. כיום, מומלץ לנקות פילטרים כל חודשיים-שלושה, זאת בהתאם לרמת השימוש במזגן ורמת האבק שהצטברה. אם הבית שלכם קרוב לאתר בניה, יכול מאוד להיות שהחלקיקים השונים ייכנסו למזגן שלכם ואז תצטרכו לנקות אותו בתדירות גבוהה יותר.
זה, למשל, פתרון נהדר שאינו מצריך קריאה לטכנאי מזגנים. תוכלו לבצע את ניקוי הפילטר בעצמכם.

מחסור בגז במזגן עלול להוביל לטפטוף

בעיה של מזגן מטפטף יכולה להיגרם, בין היתר, בשל חוסר בגז. איך זה ייתכן? ובכן, כשיש מחסור בגז, הדבר מצביע על דליפה שגורמת לקרח להצטבר על אזור המאייד. כשהקרח מפשיר, המזגן מטפטף ויוצר לכם שלולית על הרצפה. אם המזגן שלכם נמצא מתחת לפרקט, ייתכן שייגרם לו נזק. גם קירות גבס או ארונות מעץ נמצאים בסיכון.

את תעלת וצינור הניקוז בדקתם?

תעלת הניקוז מנקזת את המים של המזגן החוצה. יחד עם זאת, בשל הצטברות של לכלוך, ייתכן ופתח היציאה ייסתם. איך הדבר גורם לנזילת מים? העובדה שפתח היציאה נסתם גורם למים לנזול, גם חור בתעלת הניקוז יכול לגרום לכך.

אם זה קרה לכם, יש פתרון. אפשר להזמין טכנאי שיפתח את המכסה של התעלה וינקה את הלכלוך. הטכנאי גם יוודא ששיפוע הצינור תקין ויכול להזרים מים מפתח הניקוז ועד קצהו של הצינור.

סתימה בצינור עלולה להוביל למזגן מטפטף

סיבה אחרת שיכולה להוביל לנזילת מים היא סתימה בצינור עצמו. הצינור מחובר ליחידה הפנימית של המזגן והוא אמור לנקז את הבית מחוץ לבית, כפי שאתם רגילים לראות בבתים רבים. לעתים, קורה שהצינור מקופל, סתום, או שהזרמת המים אינה מתאפשרת מכל סיבה שהיא. לכן, תיתכן נזילת מים מהמזגן.

גם במקרה הזה, לפני שאתם מצלצלים לטכנאי, בדקו שהצינור לא מקופל. אם הוא נסתם, קראו לטכנאי ואל תכניסו חפצים פנימה. הצינור עלול להיקרע וייגרם נזק עצום. הצינור בלוי? תחליפו אותו.


מחיר תיקון מזגן מטפטף


מחיר קריאת שירות יכול להתחיל בעלות של 220-250 ש"ח בממוצע. מחיר פתיחת צינור עשוי לנוע בין 300-400 ש"ח, בהתאם לסוג הבעיה. מחיר תיקון מזגן מטפטף על ידי טכנאי מורשה אמור לעלות סביב 300 ש"ח. כמובן, המחירים יכולים להשתנות בין מזגן למזגן ובהתאם למשך הטיפול וחומרת הבעיה.