התקנת מזגן – כל השלבים להתקנה מושלמת

טכנאי-מתקין-מזגן-בבית-פרטי

רבים שואלים אותנו מה התהליך להתקנת מזגן. כלומר, מה הדבר הראשון שאתה צריך לעשות כאשר רכשת מזגן חדש ומהם השלבים שמצפים להם בהמשך, החל משלב פתיחת האריזה ועד סיום העבודה. ובכן, ברור כי בחירת מתקין מזגנים היא השלב הראשון בתהליך הזה. בחירת מתקין מזגנים מנוסה ומקצועי תוביל לא רק להצלחת התהליך, אלא תהפוך אותו לנעים ויעיל יותר.

השלבים הבאים, שלבי הביצוע, הם השלבים הקריטיים בהתקנה נכונה, זאת על מנת למקסם את יעילות הקירור והחימום של המזגן. כעת, נבחן את השלבים העיקריים בתהליך ונסביר את החשיבות של הוראות ההתקנה בהתאם לאלה שקיבלתם מיצרן המזגנים שלכם.

השלב הראשון – בחירת המזגן ומיקום

הדבר הראשון שמתקין מקצועי יבצע הוא בחירת המזגן המתאים לכם.עוד לפני שתבחרו את המתקין ואת מיקום המזגן, חשוב להתייעץ עם המתקין משום שהתנאים בתוך הדירה ישפיעו בצורה משמעותית על הבחירה במזגן.

תוכלו לבחור בין מזגנים רגילים עם תפוקה נמוכה יחסית, בין 0.5 ל-3.5 כוח סוס, כלומר מזגנים עיליים, לבין מזגני אינוורטר, מזגן מרכזי או מיני מרכזי, מזגנים עם תפוקה גבוהה יותר ואפילו מזגנים שיתאימו לממ"ד שלכם. איש מקצוע איכותי יידע לנתב אתכם אם אתם מתלבטים בין התקנה של מזגן מיני מרכזי להתקנה של מספר מזגנים בחדרים, זאת על מנת שהתפוקה של המזגן תהיה מירבית עבורכם. 

ועכשיו, לשאלת המיקום. מתקין מקצועי יבחר את מיקום ההתקנה במקום שבו יעילות הקירור והחימום תהיה הגבוהה ביותר. המתקין לא יעשה את הבחירה לפי כללי אסתטיקה. הוא ימליץ על מיקום שיוכל לקרר ולאו דווקא על המקום שבו המזגן יהיה נסתר מהעין. השאלה הראשונה היכן התפוקה של המזגן תהיה הגבוהה ביותר ביחס למקום שאותו אנחנו רוצים לקרר. פעמים רבות, לא ניתן יהיה להתקין את המזגן בכל מקום בו תרצו בשל תנאי החדר ולכן תיבחר החלופה הטובה ביותר.

עוד טיפ חשוב: לפני שאתם עוברים לשלב הבא, שלב ההתקנה, ודאו כמובן שהמתקין נותן לכם אחריות על העבודה. השאלות החשובות: מה היא כוללת ולכמה זמן היא תקפה. האחריות על ההתקנה אינה קשור לאחריות על המזגן עצמו. אחד השיקולים בבחירת המזגן יהיה כמובן צריכת החשמל. ודאו כי מדובר בצריכה נמוכה יחסית, על מנת שלא להיכנס להוצאות. כמו כן, ודאו עם הטכנאי שהמליץ לכם על מזגן לא רועש במיוחד, משום שהדבר משפיע על איכות החיים שלכם. כמובן, מעל הכל ישנה חשיבות מכרעת להספק המזגן. מתקין מקצועי לא יתפשר על רמת כוח סוס נמוכה מהתקן הדרוש לבית שלכם.

רוצים לוודא שהבית שלכם מוכן להתקנת מזגן? קיראו את המאמר הבא בנושא פעולות מקדימות להתקנת מזגן

השלב הבא: התקנת המעבה והמדחס

יחידת הקירור (המעבה), ממנו יוצא אוויר ממוזג לחלל, ממוקמת בדרך כלל בחלק הפנימי. המעבה ימוקם על דופן של קיר המבנה. המתקין יבחר את המיקום הטוב ביותר כדי לנצל בצורה מקסימלית את יעילות המזגן. 

כפי שהבהרנו במאמרים אחרים, לא מומלץ להתקין את המעבה במקום בו נחסם האוויר או במקום בו חפצים או צמחים עלולים לחסום אותו. המיקום יהיה בדרך כלל כזה שמכיל גישה נוחה והעברת הצנרת בצורה קלה ויעילה.

לאחר מכן, יותקן גם המדחס, כלומר המנוע של המזגן. מדובר ביחידה גדולה אותה נמקם בחלק החיצוני של המבנה, קרוב ליחידה הפנימית. המדחס מחובר לקיר על ידי מתקן מיוחד (מעין רגליים שיושבות על הרצפה) או על ידי מתלה ייעודי. מתקין מקצועי ידאג כי המדחס יותקן בצורה שבה רוחות לא יוכלו להשפיע עליו.

חיבור הצנרת והניקוז

על מנת לחבר בין היחידה הפנימית לחיצונית, יש לבחון מראש את מעבר הצנרת, שכוללת שני צינורות, חימום וקירור, וכן שני כבלים של חשמל, אחד ספק כח ועוד נקודת בקרה. הצינורות יהיו מבודדים ומוסתרים, זאת בעיקר מטעמי הגנה.

המתקין יבצע קידוח בקיר בצורה אלכסונית, על מנת למנוע חדירת מים. כמו כן, תבוצע אטימות על מנת למנוע חדירת אבק, רוח, או יונים. הצנרת החיצונית תותקן בצורה קשתית.

לגבי עניין הניקוז, ראוי לציין כי יחידת הקירור החיצונית יוצרת לחות ולעתים תבחינו במים מטפטפים. על מנת שהקיר לא יתלכלך, חשוב לרוקן מדי פעם את מי המזגן. לכן, מתקין מקצועי יחבר את צינור הניקוז לצינור הביוב או שימצא פתרון הולם אחר.

מחיר התקנת מזגן – למה עלי לצפות?

כשמדברים על עלות התקנת מזגן, חשוב ראשית להזכיר שיש כיום שלושה סוגי מזגנים מרכזיים:

  • מזגן עילי – בעל יחידה חיצונית (מעבה) אחת, ויחידה פנימית (מאייד) אחת, ובדרך כלל הוא תלוי על קיר.
  • מזגן מיני מרכזי – בעל יחידה חיצונית (מעבה) אחת, ויחידה פנימית (מאייד) אחת, עם מספר תעלות שרשור המאפשרות למזג מספר חדרים במקביל.
  • מזגן מולטי – בעל יחידה חיצונית (מעבה) אחת ובעל מספר מאיידים – למעשה מספר מזגנים מפוזרים עם שליטה עצמאית בכל אחד מהם, ויחידה חיצונית אחת.

כאשר בודקים מחיר התקנת מזגן צריך לקחת בחשבון שבאופן בסיסי מדובר על התקנת שתי יחידות – פנימית וחיצונית – ולפעמים יותר, כשלכל יחידה יש את התנאים שלה.

ישנם מספר אלמנטים בהתקנה של מזגן, בלי קשר לסוג:

  • המזגן  – מעבה ומאייד
  • צנרת – יש צורך בצנרת העוברת בין שתי היחידות ואמורה לחבר אותן
  • צנרת ניקוז – לכל מזגן יש צנרת המיועדת לניקוז
  • תעלות PVC – במקרה של מזגן מיני מרכזי יש צורך בהתקנת תעלות שרשור
  • ישנם גם אלמנטים נלווים המשפיעים על המחיר כמו: גודל המזגן ועוצמתו, מיקום, גובה הקומה, האם יש צורך בתושבת חיצונית, האם יש צורך בקידוח, האם יש צורך (במקרה של מזגן מיני מרכזי) בבניית תעלות שרשור, ואז האם יש צורך בתוספת של קירות גבס ועוד.

יש טווח מחירים המתייחס להתקנת מזגן בסיסית ללא כל תוספת או הוצאות נלוות:

מזגן עילי המחיר הנמוך מתייחס למזגן בעל כוח סוס אחד, והוא משתנה לפי גודל המזגן: 600 – 1,300 ש"ח

מזגן מיני מרכזי עלות התקנת מזגן מיני מרכזי שכוללת תעלות שרשור, פתחי אוויר וצנרת בסיסית, ינוע בטווח של 4,000-6,000 ש"ח.

השפעת גודל המזגן על מחיר ההתקנה

מחיר התקנת מזגן יקבע על פי מספר פרמטרים כאשר הגודל הוא הראשון מביניהם. מזגן גדול יותר, עם יותר כוח סוס, באופן טבעי הוא כבד יותר, דורש תשומת לב בהרמה וכד'. לפעמים יש צורך ביותר מאיש מקצוע ואף שניים על מנת להתקין אותו, והמחיר יהיה בהתאם.

התקנת מזגן עילי בעל כוח סוס אחד יכולה לעלות בין 600 – 900 ש"ח

התקנת מזגן עילי בעל שני כוחות סוס ויותר יכולה לעלות בין 900 – 1,300 ש"ח.

כשמדובר בהתקנה של מזגן מיני מרכזי העלויות הן בסדרי גודל אחרים. זאת בשל מורכבות ההתקנה. גודל המזגן וכמות כוחות הסוס שיש לו משפיעים קצת פחות על הצעת המחיר הבסיסית, ואילו העבודות הנלוות שקשורות להתקנה הן בעלות משמעות רבה. למשל: האם יש צורך בהנמכת תקרות לתעלות השרשור, בכמה פתחי אוויר מדובר, האם צריך להוסיף, או רוצים להוסיף, דמפרים, תריסי מזגן, ואיזה סוג ,וכד'.

השפעת מיקום ההתקנה על מחיר התקנת המזגן

מזגן הוא בדרך כלל הוא מערכת של שתי יחידות לפחות – יחידה חיצונית ויחידה פנימית. על מנת שיעבוד צריך שיהיה חיבור בין שתי היחידות. לכן מיקום ההתקנה הוא אלמנט חשוב במחיר התקנת מזגן.

כדי לקבל הצעת מחיר צריך לבחון מספר דברים כמו: מה המרחק בין היחידה הפנימית ליחידה החיצונית, האם צריך לקדוח על מנת לחבר ביניהן, ואם כן, האם מדובר בקיר רגיל, קיר בטון,קיר גבס (מחיר קידוח בקיר בטון יקר יותר וינוע בין 150 – 300 ש"ח), האם צריך להוסיף תושבת ליחידה החיצונית, אם היחידה החיצונית נמצאת על הגג ואז יהיה צורך להאריך את צינורות החיבור וגם את צינור הניקוז. לעיתים צריך אף לעשות שיפוץ קטן על מנת להסוות את צנרת המזגן בבית וכד'.

בדיקת איכות ההתקנה אחרי סיום התקנת המזגן – מה עלי לבדוק?

המזגן הותקן בשעה טובה, אך לפני שמעבירים את התשלום עבור ההתקנה כדאי לבדוק מספר דברים:

תושבת המזגן על מנת להיות שקטים, חשוב לוודא שהתושבת עליה ממוקמת היחידה החיצונית היא על פי תו תקן ישראלי, שהיא מחוברת היטב למקומה, והמזגן יושב בה בצורה טובה ובטוחה.

צנרת לוודא שהצנורות השונים במערכת איכותיים, מבודדים היטב ובעיקר שהם מחוברים למקומם היטב כדי שלא תהיה נזילה בהמשך של מים או דליפה של גז. חיבור מקצועי של הצנרת הוא מהותי לתפקוד טוב של המזגן.

חשמל צריך לוודא שהחיווט החשמלי של המזגן נעשה באופן מקצועי, שמערכת החשמל של הבית מותאמת למתח של המזגן .

למה לבצע התקנת מזגן דווקא אצלנו?

התקנה של מזגן אינה דבר שיכול להתבצע על ידי אדם שאינו מבין בתחום, כזה שלא עבר הסמכה נכונה ובוודאי כאשר אין בידו תעודת חשמלאי מוסמך, כזה שמתקינים רבים נושאים איתם. קודם הבדיקה, המתקין יוודא כי המזגן חובר בצורה תקינה בהתאם לחוק למניעת התחשמלות. כמו כן, תיבדק גם מערכת הגז. לאחר ההתקנה תתבצע בדיקה נוספת על מנת לראות שהמזגן פועל ביעילות המירבית.

"מתקינים" הוא המרכז הישראלי למתקינים וטכנאי מיזוג אוויר. אצלנו תוכלו לבחור את סוג המזגן שברצונכם להתקין – התקנת VRF, התקנת מזגני אינוורטר, התקנת מזגנים עיליים, התקנת מזגן מיני מרכזי ומולטי או שירות תיקונים. כמו כן, תוכלו לבחור את האזור שבו תבוצע ההתקנה ואנו נגיע אליכם עד הבית. המתקינים שלנו פרוסים ברחבי הארץ: הלך בדרום (אילת והערבה) ועד אזורי המרכז והצפון. תוכלו לבחור מתקין גם לפי אזור המגורים שלכם, כך שיהיה זמין עבורכם. אנו נספק עבורכם מתקינים מורשים, הטובים ביותר, על מנת שתוכלו לישון בשקט.