התקנת מזגן – כל השלבים להתקנה מושלמת

טכנאי-מתקין-מזגן-בבית-פרטי

רבים שואלים אותנו מה התהליך להתקנת מזגן. כלומר, מה הדבר הראשון שאתה צריך לעשות כאשר רכשת מזגן חדש ומהם השלבים שמצפים להם בהמשך, החל משלב פתיחת האריזה ועד סיום העבודה. ובכן, ברור כי בחירת מתקין מזגנים היא השלב הראשון בתהליך הזה. בחירת מתקין מזגנים מנוסה ומקצועי תוביל לא רק להצלחת התהליך, אלא תהפוך אותו לנעים ויעיל יותר.

השלבים הבאים, שלבי הביצוע, הם השלבים הקריטיים בהתקנה נכונה, זאת על מנת למקסם את יעילות הקירור והחימום של המזגן. כעת, נבחן את השלבים העיקריים בתהליך ונסביר את החשיבות של הוראות ההתקנה בהתאם לאלה שקיבלתם מיצרן המזגנים שלכם.

קחו בחשבון שבמאמר לא נכסה נושאים כמו מחירי התקנת המזגן שניתן למצוא במאמרים אחרים שלנו!

השלב הראשון – בחירת המזגן ומיקום

הדבר הראשון שמתקין מקצועי יבצע הוא בחירת המזגן המתאים לכם.עוד לפני שתבחרו את המתקין ואת מיקום המזגן, חשוב להתייעץ עם המתקין משום שהתנאים בתוך הדירה ישפיעו בצורה משמעותית על הבחירה במזגן.

תוכלו לבחור בין מזגנים רגילים עם תפוקה נמוכה יחסית, בין 0.5 ל-3.5 כוח סוס, כלומר מזגנים עיליים, לבין מזגני אינוורטר, מזגן מרכזי או מיני מרכזי, מזגנים עם תפוקה גבוהה יותר ואפילו מזגנים שיתאימו לממ"ד שלכם. איש מקצוע איכותי יידע לנתב אתכם אם אתם מתלבטים בין התקנה של מזגן מיני מרכזי להתקנה של מספר מזגנים בחדרים, זאת על מנת שהתפוקה של המזגן תהיה מירבית עבורכם. 

ועכשיו, לשאלת המיקום. מתקין מקצועי יבחר את מיקום ההתקנה במקום שבו יעילות הקירור והחימום תהיה הגבוהה ביותר. המתקין לא יעשה את הבחירה לפי כללי אסתטיקה. הוא ימליץ על מיקום שיוכל לקרר ולאו דווקא על המקום שבו המזגן יהיה נסתר מהעין. השאלה הראשונה היכן התפוקה של המזגן תהיה הגבוהה ביותר ביחס למקום שאותו אנחנו רוצים לקרר. פעמים רבות, לא ניתן יהיה להתקין את המזגן בכל מקום בו תרצו בשל תנאי החדר ולכן תיבחר החלופה הטובה ביותר.

עוד טיפ חשוב: לפני שאתם עוברים לשלב הבא, שלב ההתקנה, ודאו כמובן שהמתקין נותן לכם אחריות על העבודה. השאלות החשובות: מה היא כוללת ולכמה זמן היא תקפה. האחריות על ההתקנה אינה קשור לאחריות על המזגן עצמו. אחד השיקולים בבחירת המזגן יהיה כמובן צריכת החשמל. ודאו כי מדובר בצריכה נמוכה יחסית, על מנת שלא להיכנס להוצאות. כמו כן, ודאו עם הטכנאי שהמליץ לכם על מזגן לא רועש במיוחד, משום שהדבר משפיע על איכות החיים שלכם. כמובן, מעל הכל ישנה חשיבות מכרעת להספק המזגן. מתקין מקצועי לא יתפשר על רמת כוח סוס נמוכה מהתקן הדרוש לבית שלכם.

רוצים לוודא שהבית שלכם מוכן להתקנת מזגן? קיראו את המאמר הבא בנושא פעולות מקדימות להתקנת מזגן

השלב הבא: התקנת המעבה והמדחס

יחידת הקירור (המעבה), ממנו יוצא אוויר ממוזג לחלל, ממוקמת בדרך כלל בחלק הפנימי. המעבה ימוקם על דופן של קיר המבנה. המתקין יבחר את המיקום הטוב ביותר כדי לנצל בצורה מקסימלית את יעילות המזגן. 

כפי שהבהרנו במאמרים אחרים, לא מומלץ להתקין את המעבה במקום בו נחסם האוויר או במקום בו חפצים או צמחים עלולים לחסום אותו. המיקום יהיה בדרך כלל כזה שמכיל גישה נוחה והעברת הצנרת בצורה קלה ויעילה.

לאחר מכן, יותקן גם המדחס, כלומר המנוע של המזגן. מדובר ביחידה גדולה אותה נמקם בחלק החיצוני של המבנה, קרוב ליחידה הפנימית. המדחס מחובר לקיר על ידי מתקן מיוחד (מעין רגליים שיושבות על הרצפה) או על ידי מתלה ייעודי. מתקין מקצועי ידאג כי המדחס יותקן בצורה שבה רוחות לא יוכלו להשפיע עליו.

חיבור הצנרת והניקוז

על מנת לחבר בין היחידה הפנימית לחיצונית, יש לבחון מראש את מעבר הצנרת, שכוללת שני צינורות, חימום וקירור, וכן שני כבלים של חשמל, אחד ספק כח ועוד נקודת בקרה. הצינורות יהיו מבודדים ומוסתרים, זאת בעיקר מטעמי הגנה.

המתקין יבצע קידוח בקיר בצורה אלכסונית, על מנת למנוע חדירת מים. כמו כן, תבוצע אטימות על מנת למנוע חדירת אבק, רוח, או יונים. הצנרת החיצונית תותקן בצורה קשתית.

לגבי עניין הניקוז, ראוי לציין כי יחידת הקירור החיצונית יוצרת לחות ולעתים תבחינו במים מטפטפים. על מנת שהקיר לא יתלכלך, חשוב לרוקן מדי פעם את מי המזגן. לכן, מתקין מקצועי יחבר את צינור הניקוז לצינור הביוב או שימצא פתרון הולם אחר.

למה לבצע התקנת מזגן דווקא אצלנו?

התקנה של מזגן אינה דבר שיכול להתבצע על ידי אדם שאינו מבין בתחום, כזה שלא עבר הסמכה נכונה ובוודאי כאשר אין בידו תעודת חשמלאי מוסמך, כזה שמתקינים רבים נושאים איתם. קודם הבדיקה, המתקין יוודא כי המזגן חובר בצורה תקינה בהתאם לחוק למניעת התחשמלות. כמו כן, תיבדק גם מערכת הגז. לאחר ההתקנה תתבצע בדיקה נוספת על מנת לראות שהמזגן פועל ביעילות המירבית.

"מתקינים" הוא המרכז הישראלי למתקינים וטכנאי מיזוג אוויר. אצלנו תוכלו לבחור את סוג המזגן שברצונכם להתקין – התקנת VRF, התקנת מזגני אינוורטר, התקנת מזגנים עיליים, התקנת מזגן מיני מרכזי ומולטי או שירות תיקונים. כמו כן, תוכלו לבחור את האזור שבו תבוצע ההתקנה ואנו נגיע אליכם עד הבית. המתקינים שלנו פרוסים ברחבי הארץ: הלך בדרום (אילת והערבה) ועד אזורי המרכז והצפון. תוכלו לבחור מתקין גם לפי אזור המגורים שלכם, כך שיהיה זמין עבורכם. אנו נספק עבורכם מתקינים מורשים, הטובים ביותר, על מנת שתוכלו לישון בשקט.