מדחס מזגן – המדריך המלא למדחס מזגן תקין

מתי מחליפים מדחס מזגן?

המדחס (קומפרסור בלועזית) מהווה את אחת מהיחידות הפונקציונאליות החשובות ביותר של כל מערכת מיזוג. בדומה למדחסים של מכונות אחרות כמו מקררים למשל, גם המדחס של המזגן בנוי מספר רב שלחלקים בהן טבעת ההנעה, שסתומים וגם צינורות יניקה אליהם הוא מתחבר.

המורכבות של המדחס היא גם הסיבה המרכזית לכך שתקלות במדחס לא תמיד ניתנות לזיהוי פשוט ומהיר, ובמקרים רבים הן יכולות לנבוע מכשל במערכות מכאניות או אלקטרוניות שונות. עם זאת, איתור מדויק של מקור התקלה בעזרת טכנאי המזגנים בהחלט מאפשר תיקון במחיר סביר של רוב התקלות ללא צורך בהחלפת המדחס או המזגן כולו.

 כמה מילים על המדחס ועל חשיבותו

מדחס המזגן אחראי על העברת נוזל הקירור של המזגן דרך הצינור. המדחס דוחס את נוזל הקירור דרך מחליף החום של היחידה החיצונית , ויונק אותו בחזרה במצב צבירה גזי לאחר שעבר דרך מחליף החום של היחידה הפנימית.

התהליך המתואר מאפשר בעצם את פעולת הקירור.

איך לזהות תקלה במדחס?

מאחר והמדחס אחראי על דחיסת הנוזל והחלפת החום בינו ובין הסביבה דרך מחליף החום ביחידה החיצונית והפנימית

, במקרים בהם המזגן לא מחמם או מקרר יכולה לרמז לכך שאנו זקוקים לתיקון מדחס המזגן. או במילים אחרות – המזגן רק מאוורר? ישנו חשד סביר שהמדחס של המזגן תקול.

מדחס תקול לפעמים משמיע רעשי טרטור חזקים שלא ניתן להתעלם מהם, וזהו סימן נוסף שצריך להדליק לכם נורת אזהרה.

מלבד זאת, גם קצר חשמלי שמקפיץ את רשת החשמל הביתית עשוי להצביע על בעיה באחד מהרכיבים החשמליים של המדחס. 

במקרים אחרים, מדובר יהיה בקבל של המדחס – רכיב חשמלי קטן שאחראי על ההתנעה של המדחס. גם במקרה הזה, כמובן, המזגן אמנם יעבוד, אבל המדחס יהיה תקול כך שלא נזכה להנות מפעולת הקירור.

במידה וקיים בלאי מתקדם במנגנון המכני של המדחס, תופעה ידועה במזגנים ישנים שעבדו שעות נוספות, ייתכן ולא תהיה ברירה אלא להחליף את המדחס כולו. נוסיף ונאמר גם שזוהי הסיטואציה העיקרית בה תיקון מדחס מזגן לא תמיד משתלם, אלא החלפת המזגן כולו לדגם חדש יותר.

עם זאת, חשוב לזכור שלא בכל פעם שהמזגן לא פועל כמו שצריך מדובר במדחס. כך למשל, לעיתים מדובר בתקלה שכרטיס הפיקוד לא שולח פקודות הפעלה למדחס. לחילופין, יכול להיות שמדובר בתרמוסטט תקול, חוטי חשמל קרועים, וגם חוסר בגז (נוזל הקירור), וקצר חשמלי.

תיקון מדחס מזגן עשה ואל תעשה

את תיקון מדחס המזגן לא ניתן לבצע באופן עצמאי, אלא רק בעזרת טכנאי מזגנים מוסמך. בגלל שזיהוי התקלה במדחס היא לא תמיד אינטואיטיבית ופשוטה, לרוב נצטרך לקרוא לטכנאי המזגנים לבדיקה נוספת בשטח, ולא נוכל להסתמך על תיאור טלפוני של התקלה.

בכל מקרה, מומלץ מאוד שלא לנסות ולאתר את מקור התקלה לבד. התעסקות עם רכיבים חשמליים של המדחס (כמו הקבל או מערכת הפיקוד) יכולה להיות מסוכנת וצריכה להיעשות אך ורק בנוכחות טכנאי מזגנים או חשמלאי מוסמך.

אם התקלה לא ניתנת לזיהוי מיידי, תיקון מדחס מזגן יתחיל בפירוק המדחס הישן (לאחר ניתוק זרם החשמל ממנו), ופירוק צינורות היניקה המחוברים אליו במידת הצורך. 

טיפים למניעת בלאי מזגנים

כמו תקלות רבות אחרות, גם בלאי במדחס המזגן ניתן למנוע באמצעות הקפדה על תחזוקה וניקיון של המזגן. בעיקר מדובר בפעולות ניקוי של הפילטר אותן מומלץ מאוד לבצע אחת לתקופת זמן. פילטרים מלוכלכים יגרמו בסופו של דבר לסתימות בצנרת שיכולות להוביל גם לבעיות במדחס ולעבודת מדחס קשה יותר הגורמת לבלאי מואץ.

.

לפני תחילת החורף והקיץ מומלץ להיערך מראש ולבדוק את תקינות המזגן, וכמובן גם להקפיד על התקנה בטוחה שלו.

במקביל, חשוב להקפיד גם על הפעלה ושימוש נאותים במזגן. הפעלה של המזגן בתנאי קור קיצוניים, או שימוש מוגזם במזגן , יגרמו לעומד על המדחס ולבלאי מואץ.